Zmiana biura rachunkowego – kiedy warto?

Brak dostępu do dokumentacji, zła komunikacja, konieczność dowozu papierów, nierzetelna obsługa, błędy w rozliczeniach – powodów zmiany firmy księgowej może być wiele. Często przedsiębiorcy wybierają podmiot obsługujący formalną stronę prowadzonej działalności z przypadku i potem mają problemy. Zmiany możemy dokonać w każdym momencie, jednak polecamy, aby poczekać do końca okresu rozliczeniowego. Ważny jest także okres wypowiedzenia umowy z księgowym. W poniższym wpisie poradzimy, kiedy warto zmienić biuro rachunkowe? Przyjrzymy się, o czym należy pamiętać wybierając nowy podmiot, aby współpraca możliwa była przez lata.

Rozwód z księgowym – zmiana biura rachunkowego

Jak szacują specjaliści, większość przedsiębiorców korzysta z usług firm rachunkowych. Podmiotów obsługujących księgowość, podatki i kadry jest mnóstwo, zróżnicowany jest także zakres oferowanych usług. Bardzo często właściciele rozpoczynający działalność wybierają przypadkową, niesprawdzoną firmę rachunkową i po jakimś czasie zaczynają się kłopoty. Problemów może być wiele, a sprawami, które utrudniają życie przedsiębiorcy są m.in.:

  • błędy w księgach, rozliczeniach lub podejrzenie o nierzetelne prowadzenie księgowości,
  • nieterminowość,
  • brak wglądu w dokumentację online,
  • uciążliwa konieczność dowozu faktur, rachunków itp.,
  • słaba komunikacja, zły przepływ informacji, trudności z uzyskaniem odpowiedzi na pytania,
  • brak reprezentacji klienta przed organami państwowymi.

Do firmy rachunkowej, której powierzamy finanse naszej działalności, musimy mieć pełne zaufanie. Każde podejrzenie o nierzetelność lub trudności z dostępem do informacji powinny skłonić do rozważenia zmiany. Trzeba pamiętać, że firma prowadzi nasze rozliczenia, ale to my jesteśmy za nie odpowiedzialni i możemy być pociągnięci do odpowiedzialności. Sporą niedogodnością jest także konieczność osobistego dowozu papierów. Zmiana może wynikać z niezadowolenia z otrzymywanych usług lub np. z rozwoju (dotychczasowy podmiot może nie być w stanie obsługiwać większej firmy).

Zmiana biura rachunkowego w trakcie roku – bywa dobrym pomysłem

Jeżeli z księgowym jest nam nie po drodze, nie ma co się zastanawiać, trzeba zmieniać. Generalnie biuro rachunkowe zmienić można zawsze. Musimy jednak pamiętać, że z firmą finansową wiąże nas umowa, a także okres wypowiedzenia (np. dwa miesiące). Dodatkowo, decydując się na zmianę biura rachunkowego w trakcie roku najlepiej zrobić to po złożeniu deklaracji i zamknięciu okresu rozliczeniowego.

Jak zmienić biuro rachunkowe?

Pierwszym etapem powinno być poszukiwanie firmy finansowej, która spełnia nasze oczekiwania, oferuje szeroki zakres usług, szczególnie takie, które nas interesują, zatrudnia profesjonalistów oraz cieszy się dobrą opinią. Polecamy rozeznanie się na forach branżowych oraz pośród zaprzyjaźnionych przedsiębiorców. Pamiętajmy, że najczęściej wiąże nas okres wypowiedzenia, dlatego musimy to wziąć pod uwagę. Następnie należy podpisać umowę z nowym podmiotem. Kolejnym etapem jest podpisanie nowych pełnomocnictw, po wcześniejszym anulowaniu starych. Zmianę, w ciągu 7 dni należy zgłosić do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Kluczowe jest także przeniesienie pełnej dokumentacji, czyli wszystkich przygotowanych przez biuro, jak i dostarczonych przez nas dokumentów. Wiedząc już, jak zmienić biuro rachunkowe, nie powinniśmy obawiać się takiej decyzji. Współpraca z firmą finansową powinna nas zadowalać w 100%. Biuro rachunkowe Katowice prowadzi kompleksową obsługę księgową, kadrową i podatkową.

Author: netcorp.com.pl