Poligraf? A kto to?

Coraz więcej technologii i szybko rozwijający się świat sprawiają, że konieczne jest pojawianie i kształcenie się nowych specjalistów. Nie inaczej jest z poligrafią. Zawód poligrafa staje się coraz bardziej cenionym i potrzebnym na rynku zawodem. Tylko pozostaje pytanie – kto to jest poligraf?

Kto jest jest poligraf i czym się zajmuje?

Poligraf, jak można się domyślić, zajmuje się poligrafią. Poligrafia zaś to dziedzina techniki, wytwarzająca druki. Na rynku w dzisiejszych czasach można nawet powiedzieć, że poligrafia zajmuje się przemysłową produkcją różnych druków.
Jednak to nie granice tego pojęcia. Przemysł poligraficzny to szczególna gałąź przemysły, ze względu na swój obręb. Zajmuje się bowiem drukowaniem wzorów, rysunków, szablonów za pomocą kopii na potrzeby odbiorcy.

Zawód poligraf

Jest to dość kreatywna praca. W gruncie rzeczy to właśnie poligraf decyduje o tym, jak będzie wyglądał dany wydruk. Jego zadaniem nie jest bowiem siedzenie przy ksero i pilnowanie, by kartki było równo ułożone. O nie. Poligraf za pomocą programów komputerowych, opracowuje wizualnie publikacje, albumy, czasopisma i ulotki reklamowe. Przy czym ich nie projektuje, ale sprawdza jak to wygląda, jak to będzie wyglądało w druku, czy na pewno najważniejsze części będą dobrze widoczne na tak zgiętym papierze – na przykład, żeby tekst, czy ważne zdjęcie, nie wyszło nam na zagięciach stron, lub było urwane.

Gdzie będzie dla mnie praca, jako poligrafa?

Poligraf ma dość szeroką możliwość zatrudnienia. Od małych punktów, gdzie będzie pracował dla indywidualnego klienta, do dużych firm, gdzie jego praca, będzie elementem mass mediów.
Wykształcenie w kierunku technik poligraf to też świetna podstawa do opanowania podstawowych programów graficznych, zrozumienia zasad składu, wymogów druku, czy materiałów używanych do drukowania.
Może się to okazać świetną podstawą do drukowania 3D, wykonywania wydruków plakatów i nadruków na wszelkie gadżety, koszulki, czy przypinki.

Czy ma to sens?

Bycie poligrafem ma ogromny potencjał. Nie dość, że ta gałąź przemysłu ciągle idzie do przodu, ze względu na nowe technologie, rozwiązania i możliwości, to wprowadza niejako w świat grafiki komputerowej, dzięki której możesz rozwijać swoją kreatywność i umiejętności. Dzięki temu zdobędziesz wiedzę, która w razie potrzeby pozwoli Ci się szybko przebranżowić.

Author: netcorp.com.pl