Jak zadbać o komfort nóg w czasie długiej podróży?

Długa podróż jest męcząca zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Bolące plecy wynikające z wymuszonej pozycji ciała, a także obolałe nogi to chleb powszedni osób, które wiele podróżują. Na szczęście, istnieje kilka sposobów, dzięki którym podróż może stać się przyjemniejsza. Co zrobić, by nogi nie bolały w trakcie długiej podróży?

Wygodne obuwie to podstawa

Aby długa podróż była naprawdę wygodna, przede wszystkim należy koniecznie zadbać o komfortowe obuwie. W okresie zimowym zdecydowanie lepszym wyborem od ciężkich kozaków będą na przykład lekkie adidasy. To buty, które zapewnią optymalny komfort cieplny we wnętrzu pociągu, a jednocześnie nie będą stanowić nadmiernego obciążenia dla stóp.

Jednak późną wiosną czy latem – ten rodzaj obuwia się nie sprawdzi. Zdecydowanie lepszym wyborem na bardzo ciepłe dni będą wygodne baleriny. Lekkie, przewiewne i komfortowe – takie obuwie sprawi, że nogi nie będą zbytnio obciążone.

Rób częste przerwy

W zależności od środka transportu, warto albo zdecydować się na częste przerwy w jeździe (przy podróży samochodem), albo od czasu do czasu wybrać się na wyprawę po pociągu, choćby do toalety. Możliwość zmiany pozycji przyniesie nieco ulgi mięśniom, które w trakcie podróży pozostają unieruchomione, co sprawia znaczny dyskomfort. Wbrew pozorom, podczas długiego pozostawania w jednej pozycji mięśnie nie odpoczywają, co może wpływać niekorzystnie na wygodę. Jedna przerwa na godzinę czy półtorej nie wydłuży znacząco podróży (zwłaszcza gdy mówimy o kilkuminutowym postoju na załatwienie potrzeb fizjologicznych i rozprostowanie nóg), a zapewni zdecydowanie lepszy komfort.

Staraj się dużo pić

W trakcie długich podróży unieruchomione nogi niestety mają tendencję do puchnięcia. W związku z tym warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu poprzez spożywanie dużych ilości wody. To nie tylko pomoże uniknąć kłopotliwego zatrzymywania wody w organizmie, ale również… zapewni zdrową dawkę ruchu w postaci wycieczek do toalety.

Osoby, które nie przepadają za wodą lub po prostu poszukują urozmaicenia, mogą zdecydować się na picie soku pomidorowego. Dostarcza on potasu, który wspomoże obolałe, pozostające w jednej pozycji mięśnie.

Unikaj jedzenia zatrzymującego wodę

Opuchlizna wynika w dużej mierze z zatrzymywania się wody w organizmie spowodowanego brakiem ruchu. Dlatego też warto zadbać o to, by nie pogarszać sytuacji niewłaściwym jedzeniem – unikając żywności, która mogłaby doprowadzić do zatrzymywania wody w organizmie, zwiększamy swój komfort w podróży.

W takim razie czego należy unikać? Przede wszystkim żywności zawierającej duże ilości soli, a także wysoko przetworzonej. W związku z tym warto dla własnego komfortu ominąć wszelkie fast foody, zastępując je przygotowaną w domu sałatką, kanapką czy porcją świeżych owoców lub warzyw. Dodatkową zaletą takiego jedzenia będzie brak uczucia ciężkości i zmniejszone ryzyko dolegliwości żołądkowych.

Jak widać, wygodna podróż wcale nie jest nieosiągalna. Wystarczy pamiętać o kilku naprawdę prostych zasadach, by zachować komfort w trakcie dłuższej jazdy dowolnie wybranym środkiem transportu.

 

Author: netcorp.com.pl